ile ram potrzebuje
PrzezMarcin Miąsko / Wszystko o pamięci RAM / 1 komentarz

Ile pamięci RAM potrzebujesz?

4.8/5 (30)

To, co chcemy zrobić w tej części poradnika, to omówić ile pamięci RAM powinieneś zainstalować na swoim laptopie, aby mógł on działać optymalnie. Czyniąc to, najpierw powinniśmy dotknąć dwóch problemów, które są ze sobą powiązane. Mianowicie, jak nie przesadzić z ilością RAM, a tym samym oszczędzić sobie na wydatkach, a różnice pomiędzy laptopem kupionym bezpośrednio przez producenta laptopa a trzecim przyjęcie. Na koniec przyjrzymy się ograniczeniom, które napotykasz podczas podejmowania decyzji o tym, ile chcesz wybrać uaktualnienie. Jak odkryjesz, wszystkie te aspekty wpływają na Twoją decyzję – postarajmy się zrobić to dobrze?

Więc jeśli przeczytałeś część poradnika o tym Jak pamięć RAM wpływa na wydajność komputera? dowiedziałeś się, że większa ilość pamięci RAM to magiczny sposób na zwiększenie wydajności laptopa. Pierwsze co przychodzi do głowy to to, że wystarczy zapewne zainstalować tyle pamięci RAM, ile tylko laptop wspiera, a następnie wszystko zacznie od razu działać lepiej. Kiedy to zrobisz z pewnością nie wpłynie to niekorzystnie na działanie Twojego komputera, ale może znacznie uszczuplić Twój portfel. Efekt natomiast nie zawsze musi zniewalać. Jeśli zależy Ci na „korzystnej cenie” w procesie rozbudowy pamięci RAM to prawdopodobnie docenisz to, o czym piszemy dalej.

Zastanawiając się, czy Twój laptop może korzystać z większej ilości pamięci RAM, najpierw warto spróbować odpowiedzieć sobie na następujące pytanie: ile pamięci RAM używam regularnie? Musimy też zadać sobie inne pytanie: czy ta liczba zbliża się lub przekracza ilość dotychczasowo zainstalowanej pamięci RAM? Oraz ostatnie: czy spodziewasz się, że w niedalekiej przyszłości zainstalujesz nowe, bardziej wymagające oprogramowanie? Poniżej omówimy różne ewentualności bardziej szczegółowo.

 

Jak sprawdzić ile wykorzystuję pamięci RAM

Menadżer zadań
Menadżerem zadań sprawdzisz swoje aktualne wykorzystanie pamięci RAM.

Najprostszym sposobem na uzyskanie odpowiedzi na powyższe pytanie jest po prostu używanie laptopa w normalnych warunkach. Czyli uruchamiasz całe oprogramowanie, które normalnie wykonujesz. Czyli przeglądarkę i kilka otwartych kart, jakiś program etc. Zostaw te wszystkie aplikacje otwarte w tle. Następnie uruchom Menedżer zadań (w systemie Windows) lub Monitor Aktywności (w Mac OS). Aby włączyć Menadżer zadań w systemie Windows użyj kombinacji klawiszy CTRL + ALT + DEL. Wejdź w zakładkę PAMIĘĆ i zanotuj jakie jest wykorzystanie pamięci. Czy ta liczba zbliża się do całkowitej ilości pamięci RAM zainstalowanej w Twoim laptopie? W zależności od sytuacji odpowiedź brzmi tak lub nie. Zobaczmy jakie są możliwości.

 

Czy muszę rozbudować pamięć RAM? Ustalamy plan działania

Podejmiemy teraz niebezpieczny krok przy założeniu, że przeczytałeś ze zrozumieniem powyższą część tego wpisu i już wiesz ile RAM obecnie wykorzystujesz w swoim komputerze. Jeśli tak to świetnie. Jeśli nie to proponujemy zrobić to właśnie teraz.

To, co będziemy robić w tym momencie, to próba uzyskania odpowiedzi na to, ile pamięci RAM potrzebujemy mieć w naszym laptopie. W szczególności będziemy chcieli znaleźć odpowiedź na to, czy nasze aktualne wykorzystanie pamięci zbliża się lub przekracza ilość zainstalowanej w laptopie pamięci RAM. Ważne jest abyśmy sobie odpowiedzieli na pytanie czy w przyszłości planujemy zainstalować jakieś oprogramowanie, które również będzie miało swoje wymagania co do ilości wykorzystywanej pamięci. Spójrzmy jakie są ewentualności i która z nich tyczy się Ciebie:

 1. Ilość obecnie używanych pamięci jest znacznie niższa niż zainstalowana ilość pamięci RAM

  Nie zawsze wykorzystujemy całą pamięć RAM w naszym laptopie. Może to być spowodowane tym, że albo nie używamy wymagającego oprogramowania, albo że nasz laptop jest wyposażony w dużą ilość pamięci RAM. Jeśli tak jest, prawdopodobnie rozbudowa pamięci ram jest niepotrzebna , chyba że w niedalekiej przyszłości planujesz używać jakiegoś bardzo wymagającego oprogramowania, które może znacznie zwiększyć wykorzystanie pamięci. Jeśli tak, spróbuj sprawdzić, ile RAM potrzebuje oprogramowanie, które zamierzasz używać, a następnie ponownie oceń czy wystarczy Ci tyle pamięci ile obecnie posiadasz.

 2. Ilość pamięci aktualnie używanej zbliża się do ilości zainstalowanej pamięci RAM

  W wielu przypadkach znajdziesz się w tej sytuacji, to znaczy, że komputer przenośny będzie nadal mieć wolną nieużywaną pamięć RAM podczas uruchamiania oprogramowania, ale ta ilość będzie się zbliżać do maksimum. Jeśli tak jest, spróbuj sprawdzić, jaka ilość RAM nie jest aktualnie używana. Załóżmy na przykład, że twój laptop ma 2 GB pamięci RAM i zdajesz sobie sprawę, że obecnie używasz 1650 MB. W tym przykładzie ilość wolnej pamięci RAM wynosiłaby: 2048 MB – 1650 MB = 398 MB. Proponuję obliczyć to jako procent, więc 1650 MB zużytej pamięci RAM z 2048 MB wynosi 80,57%, co oznacza, że ​​procent wolnej pamięci RAM wynosi 100% – 80,57% = 19,43%. W najnowszych systemach Windows 8, 8.1 i 10 wartości procentowe są podane już przez sam Menadżer zadań.
  Przydatne jest posługiwanie się wartością procentową, ponieważ chcemy ustalić, jak duże jest użycie całej pamięci RAM. W naszym przykładzie 80,57% jest rzeczywiście wysokie. W takim przypadku system operacyjny będzie już wykorzystywał pamięć wirtualną (czyli przestrzeń dużo wolniejszego dysku twardego), aby w jak największym stopniu ograniczyć całkowite wykorzystanie. Ogólną wytyczną jest aby wykorzystanie pamięci RAM zachować poniżej 75%. Im bardziej będziesz zbliżać się do 100% wykorzystania RAM, tym laptop coraz wolniej będzie działał.
  Rozwiązaniem w tym przypadku jest zmniejszenie tego procentu, co najmniej do 50% lub jeśli to możliwe (tzn. pozwala na to portfel, model laptopa i system operacyjny) do 25%. Ponownie, weźmy powyższy przykład. Jeśli podwoimy naszą pamięć RAM z 2 GB do 4 GB, wykorzystanie pamięci RAM w rezultacie spadnie z 80,57% do 40,28%. Jeśli planujesz korzystać z bardziej wymagającego oprogramowania w niedalekiej przyszłości, postępuj zgodnie ze wskazówkami podanymi w przykładzie (A).

 3. Ilość pamięci obecnie używana przekracza zainstalowaną ilość pamięci RAM

  Być może wielozadaniowiec to Twoje drugie imię. Ewentualnie laptop opuścił fabrykę z zbyt małą ilością zainstalowanej pamięci RAM. Twoja sytuacja jest beznadziejna, a wydajność notebooka całkowicie paraliżuje pracę. Znam to. Dzieje się tak dlatego, że Twój laptop zbliża się do 100% wykorzystania pamięci RAM lub przekracza tę ilość. Laptop przez to zmusza system operacyjny i inne oprogramowanie do silnego polegania na pamięci wirtualnej, która jest znacznie wolniejsza od RAM. Aby pozbyć się tego problemu musisz postępować zgodnie ze wskazówkami podanymi w punkcie (B) powyżej. Najprawdopodobniej wystarczy podwoić zainstalowaną pamięć RAM (jeśli laptop ją obsługuje).

 

Być może jesteś zaskoczony, że w którymś z powyższych przykładów odnalazłeś swój przypadek. Jednak nie uważaj się za pechowca. Zwykle wystąpienie powyższych scenariuszy można wyjaśnić jednym z następujących rozwiązań:

 • Na starszym laptopie zainstalowano nowszy system operacyjny, który wymaga już większej ilości pamięci RAM do poprawnego działania
 • Laptop został wypuszczony do sprzedaży z małą ilością pamięci RAM aby jego cena wydawała się atrakcyjna na tle konkurencji.

Jeśli to pierwsze, warto zwrócić szczególną uwagę na informacje poniżej, ponieważ może się okazać, że ilość pamięci RAM, do której chcesz rozbudować, przekracza poziom obsługiwany przez model laptopa.

 

 Identyfikacja czynników ograniczających

Niestety, nie zawsze droga do rozbudowy pamięci laptopa jest łatwa. Nawet jeśli zrobimy nasze rozeznanie i dowiemy się, ile potrzebujemy RAM, istnieją jeszcze 3 aspekty, które mogą uniemożliwić nam to zadanie. Na szczęście nie wszystkie są tak skomplikowane. W rzeczywistości są to dość proste rzeczy, jeśli wiemy na co zwracać uwagę. Oprócz liczby gniazd pamięciowych znalezionych w laptopach, istnieją dwa dodatkowe aspekty, które ograniczają możliwość zainstalowania dodatkowej pamięci w laptopie. Są to:

1. Kontroler pamięci

Kontroler pamięci w laptopie to podzespół logiczny, która współdziała z pamięcią RAM za każdym razem, gdy laptop zażąda odczytu, zapisu lub kopiowania informacji. W wielu laptopach kontroler pamięci jest zintegrowany z chipsetem (mostek północny). Jest to oddzielne urządzenie sprzętowe, które odpowiada za różne funkcje, a kontroler pamięci jest jego częścią. W najnowszych laptopach, na przykład tych, które korzystają z procesorów AMD Turion 64 X2 i Intel Core i3, i5 i i7 Mobile, kontroler pamięci jest już częścią procesora. W obu przypadkach łączna ilość pamięci, którą można zainstalować, jest określana przez kontroler pamięci. W związku z tym, identyfikując model kontrolera pamięci zainstalowanego w laptopie, możemy określić nie tylko typ pamięci RAM, na przykład DDR, DDR2, DDR3, DDR4, ale także maksymalną ilość pamięci obsługiwaną przez laptop. Istnieje wiele sposobów na sprawdzenie tego, przyjrzyjmy się kolejno:

 • Patrząc na oryginalne opakowanie laptopa

  Musisz mi wybaczyć, jeśli wydaje się to dla ciebie oczywiste, ale to jest jeden z najprostszych sposobów, w jaki możesz sprawdzić jaki masz kontroler pamięci. Jeśli nadal masz oryginalne opakowanie laptopa to najprawdopodobniej na nim masz specyfikację laptopa. Szukaj linii, która brzmi „chipset”. To najprawdopodobniej będzie na tej samej linii co słowa „Intel”, „AMD”, „SIS”, „ATI” lub „VIA”, ponieważ te marki są zdecydowanie najczęstsze. Zanotuj model marki chipsetu, na przykład „Intel PM45 Mobile Chipset”. Jeśli udało się wyekstrahować te informacje (uważaj, aby nie mylić go z chipsetem karty graficznej), najlepszym sposobem na znalezienie maksymalnej ilości obsługiwanej pamięci RAM jest wyszukanie w Google fraz, takich jak „Intel PM45 Mobile Chipset specyfikacja”.

 • Szukając w podręczniku użytkownika laptopa

  Często producenci komputerów przenośnych drukują szczegółową listę komponentów sprzętowych swojego laptopa w podręczniku użytkownika. Czyli małej książeczce dołączonej do laptopa. Informacje te są zwykle umieszczone na kilku pierwszych stronach. Jeśli to znajdziesz, zapoznaj się z numerem marki i modelu chipsetu, a następnie wykonaj to co w poprzednim punkcie, czyli wyszukaj odpowiednie wyrażenie w Google. Jeśli masz szczęście, możesz znaleźć nawet te informacje w instrukcji obsługi.

 • Korzystanie z aplikacji do sprawdzania specyfikacji sprzętowej

  SiSoftware Sendra
  Tym oprogramowaniem sprawdzisz jaką ilość pamięci RAM obsługuje Twój laptop.

  Jeśli nie masz szczęścia i oba powyższe sposoby zawiodły to jeszcze nie koniec. Bardzo dobrym sposobem na znalezienie marki i modelu chipsetu w laptopie jest użycie aplikacji informującej o specyfikacji sprzętowej i jego możliwościach. Jednym z nich jest Sisoft Sandra. Wystarczy pobrać i zainstalować wersję „Lite”. Gdy uruchomisz oprogramowanie, spójrz na kartę „Sprzęt”, a następnie kliknij ikonę „Płyta główna”. Przewiń w dół do miejsca, gdzie znajduje się maksymalna możliwa ilość do zainstalowania pamięci RAM – nie musisz szukać marki i modelu kontrolera pamięci, chyba że chcesz.

 

2. 32-bitowe systemy operacyjne

System operacyjny, niezależnie od tego, czy używasz wersji systemu Microsoft Windows, czy dowolnej wersji systemu Linux, systemu Mac OS itp. jest podstawowym oprogramowaniem na każdym laptopie. System operacyjny musi mieć możliwość komunikowania się ze wszystkimi zainstalowanymi pamięciami przenośnymi.

32-bitowe systemy operacyjne posiadają ograniczenia polegające na adresowaniu 32-bitowym, które ograniczają całkowitą ilość adresowalnej pamięci RAM maksymalnie do 4 GB. Oznacza to, że nawet jeśli laptop (kontroler pamięci) obsługuje więcej pamięci RAM (na przykład 8 GB), ale używasz 32-bitowego systemu operacyjnego, to będzie można wykorzystać tylko 4 GB. Niestety ta maksymalna ilość 4GB musi być jeszcze „współużytkowana” przez inne urządzenia w laptopie, np. kartę graficzną. Wynikiem tego jest widoczność tylko pomiędzy 3,25 GB a 3,5 GB pamięci RAM. Istnieją sposoby, które pozwalają przezwyciężyć ten problem w wybranych systemach operacyjnych, ale nie są one wolne od problemów. Jedynym zalecanym sposobem na przezwyciężenie tego ograniczenia jest użycie systemu operacyjnego 64-bitowego. Obecnie wszystkie najnowsze systemy operacyjne posiadają wersję 64 bitową więc w najgorszym wypadku wystarczy Twoją 32-bitową wersję zaktualizować do 64-bitowej.

3. Technologia pamięci

Ostatnim możliwością, która może sprawić problemy jest związek między technologią pamięci i jej wiekiem. Na przykład masz laptopa od X lat i dopiero niedawno zauważyłeś znaczne spowolnienie jego działania. Wszystkie Twoje analizy zdają się sugerować, że to dlatego, że niedawne aktualizacje podstawowych aplikacji do nowszych wersji zwiększyły potrzebę wykorzystania większej ilości pamięci RAM. W związku z tym chciałbyś zdecydować się na zainstalowanie dodatkowej pamięci RAM. Niestety nie można tego robić w nieskończoność.

Niestety, wiek Twojego laptopa, a konkretnie wiek jego technologii określa, jak długo jest to możliwe. W związku z z tym powyższe przykłady (1), jak i (2), jak również liczba gniazd dla pamięci masowej ogranicza możliwość dodania pamięci RAM. Starsze laptopy nie obsługują tych samych rodzajów pamięci RAM, które są w nowoczesnych laptopach, ponieważ są to starsze technologie pamięciowe. Efektem tego jest to, że starsze technologie pamięciowe oznaczają starszy kontroler pamięci obsługujący mniej pamięci RAM. To z kolei oznacza, że ​​moduły pamięci przenośnej wyposażone w tę technologię pamięci są dostępne tylko w mniejszych pojemnościach. Krótko mówiąc – obrębie danej technologi możemy ulepszyć laptopa tylko do pewnego stopnia.

Rekomendowaną ilość pamięci RAM dyktuje system operacyjny

Zalecana ilość pamięci RAM, którą powinien zawierać laptop, jest przede wszystkim dyktowana przez system operacyjny (OS). Każdy ma inne wymagania. Generalnie można dla uproszczenia zastosować tu zasadę – im nowszy system tym większej ilość RAM potrzebujemy. Zalecane w takim razie jest zastosowanie takiej ilości pamięci, która zapewni komfortową pracę przy podstawowych zadaniach. Oznacza to spełnienie wymagań systemu operacyjnego, a także umożliwia wykonywanie zadań przez użytkownika, takich jak edycja tekstów, e-mail, przeglądanie Internetu, rozmawianie na Skype, oglądanie filmów itd.


 

Oceń ten post

1 komentarz

 • Jak zainstalować pamięć RAM w laptopie? - Serwis laptopów Kraków

  […] już pewność, że jej obecna ilość jest w Twoim laptopie jest niewystarczająca i wiesz już ile pamięci RAM potrzebujesz nadszedł czas na zainstalowanie dodatkowej kości RAM. Dzięki powyżej zalinkowanym artykułom, […]

 • Napisz komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *