wkładanie pamięci ram
PrzezMarcin Miąsko / Wszystko o pamięci RAM / 2 komentarze/y

Jak zainstalować pamięć RAM?

4.95/5 (39)

Instalacja pamięci RAM to jedna z najłatwiejszych czynności do zrobienia w laptopie. Każdy użytkownik powinien być w stanie zrobić to sam – w szczególności jeśli przeczyta poniższy artykuł. Dzięki poprzednim artykułom wiesz już jak pamięć RAM wpływa na wydajność komputera. Możesz sobie otworzyć te artykuły w osobnych kartach jeśli trafiłeś tutaj po raz pierwszy. Wiesz również na jakie parametry pamięci RAM należy zwrócić uwagę. Skoro masz już pewność, że jej obecna ilość jest w Twoim laptopie jest niewystarczająca i wiesz już ile pamięci RAM potrzebujesz nadszedł czas na zainstalowanie dodatkowej kości RAM. Dzięki powyżej zalinkowanym artykułom, kilku narzędziom oraz niewielkim eksploracjom, wkrótce będziesz miał ten problem już z głowy. Jeśli mimo tej ogromnej skarbnicy wiedzy nie masz ochoty poświęcać swojego czasu, a w zamian za to wolałbyś aby zajął się tym ktoś inny to zapraszamy do skorzystania z naszej usługi ROZBUDOWY PAMIĘCI RAM.

Co musisz przygotować:

Aktualizacja pamięci w laptopie jest dość prostym procesem, który wymaga minimalnych narzędzi i może być wykonywana prawie przez każdego. Do przygotowania potrzebne będą:

 • Twoja nowa kość RAM
 • Mały śrubokręt krzyżakowy (najlepiej z końcówką magnetyczną)
 • Dla ambitnych opaska antystatyczna
 • Twarda powierzchnia, taka jak blat stołu
 • Miękki kawałek materiału (opcjonalnie)

 Wybór miejsca

Wymieniać lub dokładać pamięć RAM swojego laptopa możesz prawie w dowolnym miejscu. Ważne jest abyś pamiętał o tym aby robić to z dala od wilgoci, kurzu i zakłóceń elektrostatycznych. Dobrym miejscem będzie w domu jest stół, ponieważ będzie wytrzymały, twardy. W większości przypadków znajduje się w pobliżu dobrego źródła światła. Zdecydowanie złym wyborem będzie powierzchnia taka jak np. dywan. Jest to środowisko niezwykle podatne na akumulację statyczną, której nagłe rozładowanie może uszkodzić delikatne elementy elektroniczne po otworzeniu laptopa. W większości przypadków należy laptop odwrócić do góry nogami, ponieważ klapki do kości RAM są od spodu. Z tego powodu warto użyć opcjonalnego miękkiego kawałka materiału. Ten zabieg uratuje pokrywę laptopa przed potencjalnym porysowaniem przez powierzchnię stołu.

O czym musisz pamiętać?

Pamięć RAM to urządzenie elektroniczne, z którym należy obchodzić się ostrożnie. Powinieneś zawsze upewnić się, że przed dotknięciem modułów RAM uziemiłeś się. Usunie to wszelki elektrostatyczny ładunek, który gromadzi się na powierzchni Twojego ciała poprzez kontakt z różnymi powierzchniami. Można to zrobić na dwa sposoby. Najłatwiejszą metodą jest użycie opaski antystatycznej przez noszenie jej podczas całej procedury instalacji. W tym celu przymocuj pasek na rzep do nadgarstka, a krokodylkowy klips do czegoś wykonanego z metalu. Jeśli z jakiegoś powodu nie możesz go użyć, pamiętaj, aby w jakiś sposób dotknąć kawałka metalu połączonego z ziemią. Może to być na przykład metalowa noga od stołu. Zrób to przed wymianą modułów pamięci RAM laptopa także podczas całej procedury aktualizacji, na przykład co kilka minut. Zalecamy, aby nie nosić ubrania, na którym gromadzi się ładunek elektrostatyczny, oraz które styka się z dywanem przez cały czas trwania całej procedury instalacji pamięci RAM.

Jeśli chodzi o moduły pamięci RAM dla laptopów, pamiętaj o zachowaniu ich w oryginalnym opakowaniu antystatycznym przed instalacją. Alternatywnie umieść je na neutralnej powierzchni, takiej jak kartka papieru lub drewno. Zapobiega to możliwym wyładowaniom elektrostatycznym.

Instalacja pamięci RAM

Cała procedura aktualizacji została podzielona na etapy, które można wykonać krok po kroku.
Laptop używany w poniższym przykładzie instalacji wykorzystuje pamięć RAM DDR3. Zauważ, że niezależnie od tego, czy twój laptop korzysta również z DDR2, czy z DDR4, procedura pozostaje taka sama.

1. Przygotowanie

Pierwszym krokiem jest przygotowanie wszystkiego, czego potrzebujesz, tak jak wspomnieliśmy powyżej. Posiadanie wszystkiego pod ręką sprawi, że cały proces aktualizacji pamięci laptopa będzie płynny i szybki.

przygotowanie

 

2. Zlokalizuj i odkręć pokrywkę do pamięci RAM

Następnym krokiem jest umieszczenie laptopa na miękkiej tkaninie na twardej powierzchni, takiej jak np. stół. Po wykonaniu tej czynności zlokalizuj pokrywę kieszeni na laptopa i odkręć wszystkie śruby (najczęściej jedną), które ją przytrzymują. W większości laptopów pokrywa kieszeni RAM znajduje się na spodzie, więc obróć laptop do góry nogami. W innych przypadkach osłona kieszeni na laptopa znajduje się pod klawiaturą. Laptopy mają zazwyczaj jedną lub dwie różne klapki po spodniej stronie, z których tylko pod jedną schowana jest pamięć RAM. W zależności od modelu laptopa, od jednej do ośmiu śrub będzie zabezpieczać pokrywę w miejscu. Jeśli nie masz pewności, która z dostępnych zatok zawiera pamięć RAM, zapoznaj się z instrukcją obsługi laptopa. Ewentualnie możesz odkręć i sprawdź każdą z pokryw po kolei.wykręcanie śrubki z laptopa

3. Podnieś klapkę z kieszeni pamięci RAM

Usuwając pokrywę kieszeni RAM możesz chwycić oba jej końce, podnieść ją, a następnie odłożyć na bok.

usuwanie klapki kieszeni pamięci RAM

4. Odłóż klapkę na bok

Jeśli wykonałeś wszystkie powyższe kroki, będziesz miał przed sobą otwartą kieszeń na laptopa podobną do tej znajdującej się poniżej. Tym samym ujawnią Ci się kości pamięci laptopa aktualnie zainstalowane w laptopie. Jeśli zamierzasz zainstalować dodatkową pamięć oprócz tej, która jest już w laptopie, możesz przejść od razu do punktu 9 poniżej . W przeciwnym razie, jeśli tak nie jest, musisz usunąć przynajmniej jeden moduł pamięci RAM laptopa. W tym celu przejdź do kroku 5 poniżej.

slot na pamięć ram

 5. Rozszerz zaczepy trzymające pierwszą kość RAM

Po dostaniu się do modułów pamięci laptopa można je zwolnić, odpinając zaczepy gniazda pamięci znajdujące się po obu stronach każdego modułu. W zależności od modelu laptopa będą wykonane z tworzywa sztucznego lub metalu. W obu przypadkach najlepiej użyj kciuków, aby popchnąć je w kierunku zewnętrznym (od modułu pamięci laptopa) po obu stronach, aby je zwolnić. Przekonasz się, że po zwolnieniu zaczepów moduł pamięci RAM sam tak jakby odskoczy. To będzie oznaczać, że wszystko wykonałeś poprawnie.

6.  Zwolnij zaczepy drugiej kości RAM

Powtórz powyższą czynność jeszcze raz, aby ustąpić miejsca nowym i bardziej wydajnym modułom pamięci laptopa.

instalacja pamięci ram

7. Usuń pierwszą kość RAM wysuwając ją z gniazda

Po zwolnieniu zaczepów trzymających moduły pamięci RAM, wyjmij je z laptopa, chwytając najlepiej na obu końcach. Następnie równomiernie wysuń kość z gniazda. Ponieważ nie będziesz ich używał ponownie (chyba że je omyłkowo usunąłeś), przechowuj je w opakowaniu, które ochroni je przed możliwymi uszkodzeniami elektrostatycznymi. Dobrym opakowaniem będzie opakowanie po nowych modułach pamięci laptopa po ich zainstalowaniu. Tymczasowo możesz umieścić swoje stare moduły RAM laptopa na czymś neutralnym, na przykład na kartce papieru.pamięć ram

8. Usuń drugą kość RAM

Jeśli usunąłeś oba (stare) moduły RAM z laptopa, wtedy twoja kieszeń na laptopa będzie zawierała wolne gniazda pamięci. Są one teraz gotowe do instalacji nowej pamięci RAM składającej się z jednego lub więcej modułów.slot na pamięć ram sodimm

9. Załóż nowy moduł pamięci RAM

Wyjmij nowe moduły SODIMM z opakowania pojedynczo i umieść je w gniazdach pamięci pod kątem około 45 stopni. Zwróć uwagę na to, po której stronie znajduje się wcięcie. Po wsunięciu styków (zwykle pozłacanych) do gniazda naciśnij moduł pamięci, aż usłyszysz, jak wskakuje na swoje miejsce.

wkładanie pamięci ram

 10. Załóż drugą kość pamięci RAM

Pomyślnie zainstalowana pamięć RAM laptopa powinna leżeć płasko, aby można było ponownie założyć pokrywę wnęki na RAM. Upewnij się, że każde gniazdo pamięci bezpiecznie utrzymuje moduł pamięci RAM na swoim miejscu. Zrób to, upewniając się, że każdy zainstalowany moduł jest w pełni osadzony na swoim miejscu.

wkładanie pamięci ram

11. Załóż z powrotem osłonę kieszeni

Załóż pokrywę kieszeni wykonując czynności w odwrotnej kolejności do tej kiedy ją poprzednio usuwałeś. Najpierw umieść osłonę w jej naturalnym miejscu, a następnie wyrównaj każdą ze śrub.

kieszeń pamięci RAM

12. Ponownie wkręć śrubki trzymające osłonę

Przykręć każdą śrubę, która przytrzymuje pokrywę kieszeni na swoim miejscu. Śruby te nie muszą być przykręcone zbyt ciasno, więc nie przykładaj zbyt dużej siły.

wkręcanie śrubki do laptopa

13. Sprawdź ilość wykrywanej ilości pamięci RAM

Teraz, gdy zainstalowana jest nowa pamięć, pozostaje tylko odwrócić laptop w prawidłowy sposób. Otwórz pokrywę, włącz komputer i wreszcie wejdź do BIOS-u, aby sprawdzić, czy komputer wykrył prawidłową liczbę zainstalowanych kości RAM. W większości laptopów robi się to poprzez naciśnięcie klawisza „Esc” lub „F2” w momencie włączenia laptopa. Z poziomu BIOS-u możesz przejść do ekranu statusu. Zwykle będzie to pierwszy ekran, który pokazuje się, kiedy wchodzisz do BIOS-u. Przeczytaj, co jest wyświetlane obok etykiety „Pamięć systemowa” lub po prostu „RAM”. Na przykład, jeśli twój laptop ma teraz 4 GB pamięci RAM, może to być 4 GB lub 4096 MB. Podobnie, jeśli twój laptop ma 8 GB pamięci RAM.

 

  • Co jeśli nowa pamięć RAM nie zostanie wykryta

Jeśli twój laptop nie włącza się lub nie wykrywa spodziewanej ilości pamięci RAM powinieneś sprawdzić jedną rzecz. Skoro kupiłeś np. kości pamięci o pojemności 4 GB, ale twój system BIOS generuje tylko 2 GB lub 2048 MB, oznacza to zazwyczaj, że jeden moduł pamięci RAM laptopa nie jest w pełni włożony. Powtórz niezbędne kroki powyżej, aby zaradzić tej sytuacji. Oczywiście pod warunkiem, że wykonałeś wszystkie kroki tego podręcznika. W obecnych czasach jest bardzo mało prawdopodobne, aby kości laptopa (SODIMM) nie były w pełni zgodne.


 

Oceń ten post

2 komentarze/y

 • Jakub B

  dobrze opisane

 • Pit

  Ja w laptopie Asus x525EA mam zintegrowaną baterie i pamięć ale jest miejsce na dodatkową pamięć i właśnie tak zainstalowałem jak wyżej. Cały czas się dotykałem uziemienia a potem po prostu odpaliłem win11 i on sam sobie wykrył pamięć. Super ops.

 • Napisz komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *