W przeciwieństwie do komputerów stacjonarnych, laptopy mają zwykle większe problemy z przegrzewaniem podczas dłuższej pracy. Kiedy laptop się grzeje, możesz zauważyć następujące problemy:
- nagłe wyłączenie komputera;
- blue screen’y,
- nagłe zawieszenie pracy.
Rozmiar laptopów jest niewielki, a to z kolei źle odbija się na skutecznym odprowadzaniu ciepła. Postęp technologiczny nieustannie miniaturyzuje wszystkie podzespoły przy jednoczesnym wzroście ich wydajności. Niestety większa wydajność zwykle równa się generowaniem wyższych temperatur. Wobec tego producenci obecnie projektując laptopy stoją przed dylematem „wydajność, a temperatura”. To nie jest tak, że małe komputery nie mogą być bardzo mocne. Otóż mogą, ale wtedy układ chłodzenia musiałby być tak duży, że jego rozmiary przypominały by bardziej komputer stacjonarny.
Teraz już rozumiesz dlaczego komputery się grzeją. Idąc dalej tą logiką łatwo się domyślić, że Twój laptop się grzeje mocno po to, aby wycisnąć z siebie maksymalnie dużo mocy, ale nie na tyle dużo żeby spłonąć. Właśnie dlatego tak ważne jest aby utrzymywać układ chłodzenia w nieustannej czystości. W przeciwnym wypadku wydajność komputera spadnie bądź włączą się bezpieczniki wyłączające komputer.
Po czym poznać, że mój laptop się przegrzewa?
Dwoma najbardziej oczywistymi sposobami na wykrycie objawów przegrzania jest:
- Wysoka temperatura obudowy
- Nieustanna i głośna praca wentylatora (lub paradoksalnie jej brak)
- Wyłączanie bez ostrzeżenia nawet po kilku minutach pracy
- Komputer zamyka się na krótko po rozpoczęciu korzystania z dowolnego oprogramowania, które sprawia, że procesor pracuje ciężko (gry trójwymiarowe, odtwarzacze filmów, oprogramowanie do edycji wideo itp.)
Jeśli wystąpi którykolwiek z tych objawów, rozsądnym jest założenie, że Twój laptop ma problem z przegrzewaniem, a następnym krokiem jaki powinniśmy wykonać będzie zidentyfikowanie przyczyny.
Oczywiście Twój laptop może mieć wady lub w niektórych przypadkach problem w samej konstrukcji, co oznacza, że musisz porozmawiać ze sprzedawcą.
Jednak najczęstszym wyjaśnieniem jest jedno bądź wszystkie z trzech przyczyn opisanych poniżej:
- Używasz laptopa w sposób, który uniemożliwia prawidłowe funkcjonowanie układu chłodzenia.
- Twój wentylator chłodzący jest zatkany brudem i kurzem.
- Pasta termoprzewodząca na procesorze i innych grzejących się elementach straciła właściwości odprowadzania ciepła.
Dobrą wiadomością we wszystkich powyższych przypadkach jest to, że przywrócenie do stanu pierwotnego jest łatwe i szybkie. Nie ma potrzeby zwracania urządzenia do producenta i trzeba wydawać dużych pieniędzy na naprawę.
Oto co powinieneś zrobić:
1. Pozwól laptopowi odetchnąć
Przyjrzyj się uważnie laptopowi i sprawdź, czy możesz zidentyfikować dwie rzeczy:
- Grill wylotowy wentylatora chłodzącego. Jest on zwykle z boku laptopa i jest łatwy do zlokalizowania podczas pracy komputera, ponieważ wylatuje z niego rozgrzane powietrze.
- Gniazda wlotowe powietrza. Zwykle są to tylko zespoły szczelin w obudowie, które pozwalają wprowadzić powietrze do urządzenia. Nie są one już tak oczywiste i czasami znajdują się z boku, ale najprawdopodobniej będą na dole obudowy.
Elementy wewnątrz komputera przenośnego generują dużo ciepła podczas pracy. Komputer chłodząc laptopa usuwa to ciepło poprzez zasysanie zimnego powietrza i przedmuchiwanie go wokół gorących elementów wewnątrz. Powstałe ciepłe powietrze jest wydmuchiwane z otworu wylotowego. System chłodzenia robi to ciągle przez cały czas pracy laptopa, i dopóki nic się nie wydarzy to wszystko będzie w porządku.
Problem polega na tym, że czasami korzystamy z laptopa leżąc w łóżku lub kładziemy go na poduszce, kanapie czy na dywanie. Jeśli tak zrobisz zgadnij co się dzieje? Zaczynasz blokować dopływ powietrza chłodzącego, a chwilę później komputer zaczyna się przegrzewać. Oczywiście, gdy tylko zorientujesz się, co się dzieje, rozwiązanie jest oczywiste. Po prostu przenieś laptopa na płaską, twardą powierzchnię, która umożliwi cyrkulację powietrza chłodzącego. Niech twój laptop oddycha!
2. Utrzymuj laptopa w czystości
Zapewne pamiętasz z lekcji fizyki, że jedną z rzeczy związanych z przenoszeniem gorącego, suchego powietrza jest to, że szybko gromadzi ładunek elektrostatyczny w otaczających go przedmiotach. Kiedy to nastąpi wewnątrz laptopa, powierzchnie elektroniczne zaczynają zachowywać się jak magnesy na pył. Wszelkie cząsteczki kurzu lub brudu, które przechodzą przez srodek laptopa, najprawdopodobniej będą trzymać się tak mocno, jakby by były doklejone. W ten sposób zaczynają tworzyć warstwę izolacyjną, która jest tak skuteczna w zapobieganiu oddawania ciepła, że może powodować poważne problemy z przegrzaniem.
Rozwiązaniem tego problemu jest regularne czyszczenie układu chłodzenia. Jest to prosta procedura i nie musisz demontować urządzenia ani robić niczego, co spowoduje utratę gwarancji. Lecz jak tego dokonać opiszę w następnej części poradnika.
3. Wymieniaj regularnie pastę termoprzewodzącą
Spośród wszystkich wymienionych rad będzie to jedyna, z którą możesz sobie sam nie poradzić. Chodź i do tego wątku napiszę odpowiedni poradnik. Pasta termoprzewodząca jest to eksploatujący się element układu chłodzenia, który znajduje się w bezpośredniej bliskości z najbardziej grzejącymi się podzespołami Twojego laptopa. Ma ona z nimi bezpośredni kontakt i jej zadaniem jest odprowadzenie jak najwięcej ciepła od elementu, który się grzeje. Nie będę w tym poście wchodził w szczegóły techniczne tego zagadnienia. Również do tego tematu napiszę osobny artykuł jednak z tej części należy zapamiętać, że czas odpowiedniej skuteczności takiej pasty wynosi średnio 1 rok. Czasami bywa, że krócej jeśli używasz swój komputer intensywnie np. grasz w wymagające gry lub używasz obciążających programów.
Problem polega na tym, że wymiana pasty w większości modeli laptopów jest możliwa tylko poprzez całkowite rozebranie go i dostanie się do układu chłodzenia. Niestety 70% przypadków przegrzewającego się komputera wynika głównie z braku świadomości użytkowników o konieczności regularnej wymiany pasty. Do mojego serwisu bardzo często przychodzą komputery, które mają niezakurzone układy chłodzenia, a jedynym ich problemem jest tylko stara pasta termoprzewodząca. Procentowo jest to 70% laptopów. Tak… aż 70% komputerów przegrzewa się z powodu wyeksploatowania pasty.
Rozumiem, że rozkręcanie komputera na własną rękę nie jest jedną z domowych czynności, które każdy musi umieć. Jeśli więc Twój laptop się grzeje możesz oddać swój sprzęt np. do naszego serwisu komputerowego, gdzie zrobimy to dla Ciebie wykorzystując swoje duże doświadczenie i najwyższej jakości materiały w tym pastę .
2 komentarze/y
Ja mam hp Dv7 4130ew. CPU i5 460m grzał się nawet do 96 st. Oddałem do czyszczenia, wymiany pasty na CPU i założono płytki miedziane na GPU. Odpaliłem sprzęt. Popracował spokojnie i nagle zaczął wyć, a temp rdzeni skakał do 90st, by za 3 sekundy spaść do 60… Taka huśtawka przez 5 min. Po czym się ustabilizował na ok 50st. I za chwilę znowu to samo. Tylko przeglądałem net. Co Wy na to?
Dziękuję za komentarz Piotrze
Jak to założono płytki miedziane? Serwis, w którym był Twój komputer modyfikował lub też rozbudowywał układ chłodzenia?
Przede wszystkim bym sprawdził czy nie zapomnieli nałożyć nowej pasty. Może być tak, że procesor rozgrzewając się do tak wysokiej temperatury potem obniża taktowanie, ponieważ zauważa, że nic mu nie pomaga odprowadzać ciepła. Może wentylator nie został podpięty i nie wydmuchuje powietrza. Te nagłe huśtawki i wzrosty do tak wysokich temperatur są bardzo nienaturalne. Chyba nigdy się nie spotkałem z tym aby po wymianie pasty temperatura sięgała 90 stopni. Najczęściej jest to technicznie niemożliwe o ile jest pasta poprawnie nałożona. Jedyne co by to mogło być następne w kolejności to uszkodzenie procesora, bądź mało wydajny układ chłodzenia.
Napisz komentarz
Jak zainstalować pamięć RAM?
Ile pamięci RAM potrzebujesz?
Parametry pamięci RAM - Na to musisz zwracać uwagę!
Nasze Laptopy Biznesowe
Kup teraz!
HP ZBook 15 i7-4800MQ 16GB 240GB SSD K2100M FullHD